LG HU715QW. Projector brightness: 2500 ANSI lumens, Projection technology: DLP, Projector native resolution: UHD 4K (3840x2160). Light source type: LED, Service life of light source: 20000 h, Service life of light source (economic mode): 30000 h. HDMI version: 2.0/2.1. Noise level: 30 dB, On Screen Display (OSD) languages: AFR, Arabic, Bulgarian, Simplified Chinese, Croatian, Czech, German, Dutch, English, Spanish,..., High Dynamic Range (HDR) technology: High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG). RMS rated power: 40 W, Audio decoders: Dolby Atmos
| Networking / WAN Ports Qty | 1 |
| RMS capacity (W) | 40 W |
| Optical zoom | 1.6x |
| Projector / Contrast Ratio | 2000000:1 |
| Projector resolution | 4K uhd - 3840 x 2160 |
| 3D compatible | No |
| Sound Emission (Economic Mode) | 26 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Maxi adapted screen size | 2032 - 3048 mm |
| Projection report | 0.22:1 |
| Projector / Type | Dlp |
| Projector Lamp / Lamp Type | LED |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 20,000 |
| Networking / Type | Yes |
| Number of watts on/standby | 350 |
| Sound level (dB) | 30 |
| Dimensions H x W x D (cm) | 15.3 x 53.3 x 31.5 |
| Cables included | AC |
| Colour | White |
| Weight (Kg) | 11.1 |