Epson EB-L520U. Projector brightness: 5200 ANSI lumens, Projection technology: 3LCD, Projector native resolution: WUXGA (1920x1200). Light source type: Laser, Service life of light source: 20000 h, Service life of light source (economic mode): 30000 h. Focus: Manual, Focal length range: 20 - 31.8 mm, Aperture range (F-F): 1.5 - 1.7. Video processing: 10 bit, Video colour modes: Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM simulation mode. Serial interface type: RS-232C
| RMS capacity (W) | 10 W |
| Lens Aperture | 1,5 - 1,7 |
| Projector / Brightness | 5200 ANSI lumens |
| Projector / Contrast Ratio | 2500000:1 |
| Projector resolution | 1920 x 1200 |
| 3D compatible | No |
| Sound Emission (Economic Mode) | 23 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Maxi adapted screen size | 1270 - 12700 mm |
| Projection report | 1.35 - 2.2:1 |
| Projector / Type | 3LCD |
| Projector Lamp / Lamp Type | Laser |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 20,000 |
| Networking / Type | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Number of watts on/standby | 293 W |
| Sound level (dB) | 31 |
| Dimensions H x W x D (cm) | 30.4 x 44 x 12.2 |
| Cables included | AC, HDMI |
| Weight (Kg) | 7.7 |
| Manufacturer reference | 4160310 |