Acer Value X1328Wi. Projector brightness: 4500 ANSI lumens, Projection technology: DLP, Projector native resolution: WXGA (1280x800). Light source type: Lamp, Service life of light source: 6000 h, Service life of light source (economic mode): 10000 h. Focal length range: 21.85 - 24 mm, Aperture range (F-F): 2.41 - 2.53, Throw ratio: 1.54 - 1.72. Analog signal format system: NTSC, PAL, SECAM, Supported graphics resolutions: 1280 x 800 (WXGA), 1920 x 1200 (WUXGA). Projection modes: Ceiling, Front, Rear, Compatible operating systems: MacOS, Windows
| RMS capacity (W) | 3 W |
| Lens Aperture | 2.41 - 2.53 |
| Projector / Brightness | 4,500 |
| Projector / Contrast Ratio | 20000:1 |
| Projector resolution | Wxga - 1280 x 800 |
| 3D compatible | No |
| Projection distance | 1 - 10 m |
| Projection report | 1.54 - 1.72 |
| Projector / Type | Dlp |
| Projector Lamp / Lamp Type | Lamp |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 6000 h |
| Networking / Type | No |
| WiFi connection | No |
| Number of watts on/standby | 265 W |
| Dimensions H x W x D (cm) | 11.37 x 31.3 x 24 |
| Projector usage location | Well-lit room |
| Cables included | AC |
| Colour | Black |
| Manufacturer reference | MR.JTW11.001 |