DELL UltraSharp U3425WE. Display diagonal: 86.7 cm (34.1"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: Wide Quad HD, Display technology: LCD, Response time: 8 ms, Native aspect ratio: 21:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black, Silver
| Display / Type | LCD |
| Frequency (Hz) | 120 Hz |
| Available USB/T-Bolt ports | 5x USB-A, , 2x USB-C, , 2x Thunderbolt 4 |
| Available video connections | 1x DisplayPort, , 1x HDMI |
| Available network connections | 1x RJ45 |
| Headphone socket | No |
| Built-in Webcam | No |
| Height-adjustable | Yes |
| Tiltable | No |
| Inclination settings | -5 - 21 ° |
| Rotating | No |
| HD quality | Wide Quad HD |
| Display / Color Depth | 1.07 billion colours |
| RMS capacity (W) | 10 W |
| Dimensions H x W x D (cm) | 54.28 x 81.35 x 24.04 |
| Vesa standard | 100 x 100 |
| Display / Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Display / Vertical Viewing Angle | 178 ° |
| Projector / Contrast Ratio | 2000:1 |
| Number of watts on/standby | 31.5 W |
| Projector / Native Resolution | 3440 x 1440 |
| Television / Image Aspect Ratio | 21:9 |
| Display / Response Time | 8 ms |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C to USB Type-C |
| Manufacturer reference | DELL-U3425WE |