Apple iPhone 15 128GB Black. Display diagonal: 15.5 cm (6.1"), Display resolution: 2556 x 1179 pixels. Processor family: Apple, Processor model: A16. Internal storage capacity: 128 GB. Rear camera resolution (numeric): 48 MP, Rear camera type: Dual camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: iOS 17. Product colour: Black. Weight: 171 g
| Energy class | B |
| Type of connections | Bluetooth |
| Protection | Dust resistant, Splash proof, Water resistant |
| Installed management system | IOS 17 |
| Type of battery | Lithium |
| Conversation time | 80 h |
| Colour | Black |
| DAS (W/kg) | 2.98 W/kg |
| SAR head (W/kg) | 0.98 W/kg |
| SAR body (W/kg) | 0.98 W/kg |
| Repairability index | 7,5 /10 |
| Storage capacity | 128 GB |
| Mobile network generation | 5G |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Front camera resolution | 12 MP |
| Networking / Wireless Protocol | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Supported Flash Memory Cards | Not supported |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Manufacturer reference | MTP03QL/A |