YASHI YP1531. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Core™ i3, Processor model: i3-1005G1, Processor frequency: 1.2 GHz. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.56 kg
| Processor / Model | Intel10th gen Intel® Core™ i3i3-1005G12 |
| Graphics card | Not available |
| Numeric keypad | Yes |
| Front camera resolution | 2 MP |
| RAM memory | 8 GB |
| Hard Drive / Type | SSD - 256 GB |
| Optical Storage / Drive Type | No |
| Type of battery | Lithium- 6,000 mAh |
| Installed management system | Windows 11 Pro |
| Available USB/T-Bolt ports | 2x USB-A 3.2 Gen1, |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Networking / Wireless Protocol | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Projector / Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Memory card reader | Yes |
| Supported Flash Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Dimensions H x W x D (cm) | 1.7 x 33.5 x 21.8 |