Samsung Series 8 QE85QN800AT. Display diagonal: 2.16 m (85"), Display resolution: 7680 x 4320 pixels, HD type: 8K Ultra HD, Display technology: Neo QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Stainless steel
| WiFi connection | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HD quality | 8K Ultra HD |
| Networking / WAN Ports Qty | 1 |
| Available video connections | 4x HDMI |
| RMS capacity (W) | 70 W |
| Vesa standard | 600 x 400 |
| Projector / Native Resolution | 7680 x 4320 |
| Audio System / Sound Effects | Dolby Digital, Dolby Digital 5.1 Surround Sound |
| Speaker System | 4 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Screen / Image Diagonal Size | 214 |
| Number of watts on/standby | 305 W |