Samsung Galaxy S25 FE 5G. Display diagonal: 17 cm (6.7"), Display resolution: 1080 x 2340 pixels. Processor family: Samsung Exynos, Processor model: 2400. RAM capacity: 8 GB, Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Dual SIM. Battery capacity: 4900 mAh. Product colour: Navy. Weight: 190 g
| Energy class | B |
| Type of connections | USB-C |
| RAM / Installed Size | 8 GB |
| Type of battery | 4,900 mAh |
| Colour | Navy |
| Storage capacity | 256 GB |
| Weight (g) | 190 |
| Mobile network generation | 5G |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Front camera resolution | 12 MP |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Display / Diagonal Size (") | 6.69 |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |