Samsung Galaxy S25 Edge. Display diagonal: 17 cm (6.7"), Display resolution: 3120 x 1440 pixels. Processor family: Snapdragon, Processor model: 8 Elite. RAM capacity: 12 GB, Internal storage capacity: 512 GB. Rear camera resolution (numeric): 200 MP, Rear camera type: Dual camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 15. Battery capacity: 3900 mAh. Product colour: Black. Weight: 163 g
| Energy class | A |
| Type of connections | USB-C |
| Installed management system | Android 15 |
| RAM / Installed Size | 12 GB |
| Type of battery | 3,900 mAh |
| Colour | Black |
| Storage capacity | 512 GB |
| Weight (g) | 163 |
| Mobile network generation | 5G |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Front camera resolution | 12 MP |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Supported Flash Memory Cards | Not supported |
| Display / Diagonal Size (") | 6.69 |