Samsung Galaxy A17. Display diagonal: 17 cm (6.7"), Display resolution: 1080 x 2340 pixels. Processor family: MediaTek. RAM capacity: 4 GB, Internal storage capacity: 128 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Hybrid Dual SIM. Battery capacity: 5000 mAh. Product colour: Light Blue. Weight: 190 g
| Energy class | A |
| Type of connections | USB-C |
| RAM / Installed Size | 4 GB |
| Type of battery | 5,000 mAh |
| Colour | Light Blue |
| Storage capacity | 128 GB |
| Weight (g) | 190 |
| Mobile network generation | 4G |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Front camera resolution | 13 MP |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Supported Flash Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Display / Diagonal Size (") | 6.69 |