Acer S1386WH. Projector brightness: 3600 ANSI lumens, Projection technology: DLP, Projector native resolution: WXGA (1280x800). Light source type: Lamp, Service life of light source: 5000 h, Service life of light source (economic mode): 6000 h. Focus: Manual, Fixed focal length: 7.51 mm, Aperture range (F-F): 2.8 - 2.8. Analog signal format system: NTSC, PAL, SECAM, Supported graphics resolutions: 1280 x 800 (WXGA). Noise level: 32 dB, Noise level (economic mode): 24 dB, Projection modes: Ceiling, Front, Rear
| RMS capacity (W) | 16 W |
| Video Input / Digital Zoom | 2 x |
| Optical zoom | 1 x |
| Lens Aperture | 2,8 - 2,8 |
| Projector / Brightness | 3,600 |
| Projector / Contrast Ratio | 20000:1 |
| Projector resolution | 1280 x 800 |
| Sound Emission (Economic Mode) | 24 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Maxi adapted screen size | 914,4 - 7620 mm |
| Projection distance | 0.4 - 3.4 m |
| Projection report | 0.52:1 |
| Projector / Type | Dlp |
| Projector Lamp / Lamp Type | Lamp |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 5,000 |
| Number of watts on/standby | 270 |
| Sound level (dB) | 32 |
| Dimensions H x W x D (cm) | 11.37 x 31.3 x 25.5 |
| Projector usage location | Dimly lit room |
| Colour | White |
| Weight (Kg) | 3.1 |
| Manufacturer reference | MR.JQU11.001 |