OPPO Reno15 5G. Display diagonal: 16.7 cm (6.59"), Display resolution: 2760 x 1256 pixels. Processor family: Snapdragon, Processor model: 7 Gen 4. RAM capacity: 8 GB, RAM type: LPDDR5X, Internal storage capacity: 512 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 16.0. Battery capacity: 6500 mAh. Product colour: White. Weight: 197 g
| Energy class | A |
| Type of connections | Yes |
| Installed management system | Android 16.0 |
| RAM / Installed Size | 8 GB |
| Type of battery | Lithium- 6,500 mAh |
| Colour | White |
| Storage capacity | 512 GB |
| Weight (g) | 197 |
| Dimensions H x W x D (cm) | 15.8 |
| Mobile network generation | 5G |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Front camera resolution | 50 MP |
| Supported Flash Memory Cards | Not supported |
| Cables included | USB Type-C |