Optoma ML1080ST. Projector brightness: 550 ANSI lumens, Projection technology: DLP, Projector native resolution: 1080p (1920x1080). Light source type: Laser, Service life of light source: 30000 h. Focus: Manual, Focal length range: 20.91 - 32.62 mm, Zoom type: Manual. Supported video modes: 1080p. Serial interface type: RS-232, HDMI connector type: Full-size
| RMS capacity (W) | 3 W |
| Projector / Brightness | 550 |
| Projector / Contrast Ratio | 300000:1 |
| Projector resolution | 1920 x 1080 |
| 3D compatible | No |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Maxi adapted screen size | 1524 - 2540 mm |
| Projection distance | 1.52 - 2.54 m |
| Projection report | 0.78:1 |
| Short focal length | No |
| Projector / Type | Dlp |
| Projector Lamp / Lamp Type | Laser |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 30000 h |
| USB port | No |
| Networking / Type | No |
| WiFi connection | No |
| Sound level (dB) | 28 dB |
| Dimensions H x W x D (cm) | 6.8 x 15.7 x 13.5 |
| Projector usage location | Dark room |
| Cables included | Power |
| Manufacturer reference | E9PP7LB02EZ1 |