Hisense U7Q 55U79Q. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: QLED, Screen shape: Flat. Smart TV. Response time: 8 ms, Contrast ratio (typical): 3800:1, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
| Sustainability index | 8 /10 |
| WiFi connection | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HD quality | 4K Ultra HD |
| Networking / WAN Ports Qty | 1 |
| Available video connections | 1x HDMI |
| Available USB/T-Bolt ports | 2x USB-A, , 2x USB-A 3.2 Gen1, |
| RMS capacity (W) | 20 W |
| Vesa standard | 400 x 200 |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio System / Sound Effects | Yes, Dolby Atmos |
| Read audio format | AAC, FLAC, MP3, MPEG, OPUS, WAV, WMA |
| Speaker System | 2 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy class | E |
| Projector / Contrast Ratio | 3800:1 |
| Frequency (Hz) | 240 Hz |
| Number of watts on/standby | 150 W |
| Dimensions H x W x D (cm) | 71.2 x 111.1 x 28.8 |
| Display / Diagonal Size (") | 55 " |