Emporia emporiaSMART.7lite. Display diagonal: 13.8 cm (5.45"), Display resolution: 720 x 1440 pixels. Processor family: ARM. RAM capacity: 6 GB, Internal storage capacity: 128 GB. Rear camera resolution (numeric): 13 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Single SIM. Operating system installed: Android 15. Battery capacity: 3500 mAh. Product colour: Black. Weight: 173 g
| Energy class | B |
| Type of connections | USB-C |
| Protection | Scratch resistant |
| Installed management system | Android 15 |
| RAM / Installed Size | 6 GB |
| Type of battery | Lithium- 3,500 mAh |
| Stand-by time | 230 h |
| Conversation time | 10 h |
| Colour | Black |
| SAR head (W/kg) | 1,54 W/kg |
| SAR body (W/kg) | 1,33 W/kg |
| Storage capacity | 128 GB |
| Weight (g) | 173 |
| Dimensions H x W x D (cm) | 14.7 x 7.05 x 0.93 |
| Mobile network generation | 4G |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Front camera resolution | 8 MP |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Supported Flash Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Display / Diagonal Size (") | 5.43 |
| Cables included | USB Type-C |
| Manufacturer reference | E7LT.V1.BK.01 |