Acer P1558I. Projector brightness: 5200 ANSI lumens, Projection technology: DLP, Projector native resolution: WUXGA (1920x1200). Light source type: Lamp, Service life of light source: 5000 h, Service life of light source (economic mode): 10000 h. Focus: Manual, Focal length range: 16.9 - 21.61 mm, Zoom type: Auto/Manual. Serial interface type: RS-232. Noise level: 27 dB
| Projector / Contrast Ratio | 10000:1 |
| Projector resolution | 1920 x 1200 |
| 3D compatible | No |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Maxi adapted screen size | 0 - 1549.4 mm |
| Projection distance | 1 - 8 m |
| Projector / Type | Dlp |
| Projector Lamp / Lamp Type | Lamp |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 5000 h |
| Networking / Type | No |
| WiFi connection | No |
| Number of watts on/standby | 290 W |
| Sound level (dB) | 27 dB |
| Dimensions H x W x D (cm) | 11.37 x 31.3 x 23.6 |
| Cables included | AC, HDMI |
| Manufacturer reference | MR.JYH11.001 |