Acer P1257i. Projector brightness: 4500 ANSI lumens, Projector native resolution: XGA (1024x768), Contrast ratio (typical): 20000:1. Light source type: LED, Lamp power: 203 W, Lamps quantity: 1 lamp(s). Focal length range: 16.88 - 21.88 mm, Aperture range (F-F): 2.59 - 2.87, Throw ratio: 1.51 to 1.97 (1651 mm@2000 mm). Analog signal format system: NTSC, PAL, SECAM. Projection modes: Ceiling, Front, Rear
| RMS capacity (W) | 10 W |
| Video Input / Digital Zoom | 2x |
| Optical zoom | 1.3x |
| Lens Aperture | 2,59 - 2,87 |
| Projector / Brightness | 4,500 |
| Projector / Contrast Ratio | 20000:1 |
| Projector resolution | Xga - 1024 x 768 |
| 3D compatible | Yes |
| Television / Image Aspect Ratio | 4:3 |
| Maxi adapted screen size | 0 - 7620 mm |
| Projection distance | 1 - 9.2 m |
| Projection report | 1.51 to 1.97 (1651 mm@2000 mm) |
| Projector / Type | Dlp |
| Projector Lamp / Lamp Type | LED |
| Networking / Type | No |
| WiFi connection | Yes |
| Number of watts on/standby | 260 W |
| Dimensions H x W x D (cm) | 10.51 x 29.95 x 22 |
| Projector usage location | Well-lit room |
| Colour | White |
| Weight (Kg) | 2.4 |
| Manufacturer reference | MR.JUR11.001 |