Samsung Galaxy S26 Ultra Enterprise Edition . Display diagonal: 17.5 cm (6.9"), Display resolution: 3120 x 1440 pixels. Processor frequency: 3.6 GHz, Processor family: Snapdragon, Processor model: 8 Elite Gen 5. RAM capacity: 12 GB, Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (numeric): 200 MP, Rear camera type: Quad camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 16.0. Battery capacity: 5000 mAh. Product colour: Black. Weight: 214 g
| Energy class | A |
| Type of connections | USB-C |
| Protection | Water resistant, Dust resistant |
| Installed management system | Android 16.0 |
| RAM / Installed Size | 12 GB |
| Type of battery | 5,000 mAh |
| Colour | Black |
| Storage capacity | 256 GB |
| Weight (g) | 214 |
| Mobile network generation | 5G |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Front camera resolution | 12 MP |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Supported Flash Memory Cards | Not supported |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |