OPPO A6k. Display diagonal: 17.1 cm (6.75"), Display resolution: 1570 x 720 pixels. Processor family: Snapdragon, Processor model: 685. RAM capacity: 4 GB, RAM type: LPDDR4X, Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Dual camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 15. Battery capacity: 6100 mAh. Product colour: Black. Weight: 205 g
| Energy class | A |
| Type of connections | Yes |
| Installed management system | Android 15 |
| RAM / Installed Size | 4 GB |
| Type of battery | Lithium- 6,100 mAh |
| Colour | Black |
| Storage capacity | 256 GB |
| Mobile network generation | 4G |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Front camera resolution | 5 MP |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Supported Flash Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Cables included | USB Type-C |