Acer P1358i. Projector brightness: 5200 ANSI lumens, Projection technology: DLP, Projector native resolution: WXGA (1280x800). Light source type: Lamp, Service life of light source: 5000 h, Service life of light source (economic mode): 10000 h. Offset: 100%. Serial interface type: RS-232, HDMI version: 1.4a. Noise level: 27 dB
| RMS capacity (W) | 10 W |
| Projector / Contrast Ratio | 20000:1 |
| Projector resolution | 1280 x 800 |
| 3D compatible | Yes |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Maxi adapted screen size | 0 - 1651 mm |
| Projector / Type | Dlp |
| Projector Lamp / Lamp Type | Lamp |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 5,000 |
| Number of watts on/standby | 290 W |
| Sound level (dB) | 27 |
| Dimensions H x W x D (cm) | 31.3000 x 23.6000 |
| Cables included | HDMI, AC |
| Weight (Kg) | 2.8000 |