Samsung Galaxy Tab S11 Ultra. Display diagonal: 37.1 cm (14.6"), Display resolution: 2960 x 1848 pixels. Internal storage capacity: 512 GB. Internal memory: 12 GB. Rear camera resolution (numeric): 13 MP, Rear camera type: Dual camera, Front camera. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 7 (802.11be). Card reader integrated. Weight: 692 g. Product colour: Grey
| Energy class | G |
| Processor / Model | 8 |
| Storage capacity | 512 GB |
| RAM / Installed Size | 12 GB |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Type of battery | 11,600 mAh |
| Power adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Colour | Grey |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Memory card reader | Yes |
| Supported Flash Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Weight (Kg) | 0.69 |