Hisense PT1. Contrast ratio (typical): 3000:1, Native aspect ratio: 16:9, Screen size compatibility: 2032 - 3810 mm (80 - 150"). HDMI version: 2.0/2.1. Wi-Fi standards: 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac). Projection type: Front, Product type: Ultra short throw projector, Market positioning: Home cinema. RMS rated power: 46 W, Audio decoders: Dolby Atmos, IMAX Enhanced
| Networking / WAN Ports Qty | 1 |
| RMS capacity (W) | 46 W |
| Projector / Contrast Ratio | 3000 |
| 3D compatible | Yes |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Maxi adapted screen size | 2032 - 3810 mm |
| Short focal length | Yes |
| Projector / Type | DLP Triple Laser Trichroma |
| Projector Lamp / Lamp Life Cycle | 25000 h |
| Networking / Type | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Sound level (dB) | 30 dB |
| Dimensions H x W x D (cm) | 11.9 x 52.1 x 28.2 |