Hisense 55U7Q PRO. Display diagonal: 139.7 cm (55"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: ULED, Screen shape: Flat, LED backlighting type: Mini LED PRO. Smart TV. Display brightness: 500 cd/m², Response time: 6 ms, Contrast ratio (typical): 2000:1, Native aspect ratio: 16:9. Digital signal format system: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2. Wi-Fi, Ethernet LAN. Product colour: Black
| Sustainability index | 8 /10 |
| WiFi connection | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HD quality | 4K Ultra HD |
| Networking / WAN Ports Qty | 1 |
| Available video connections | 4x HDMI |
| Available USB/T-Bolt ports | 1x USB-A, , 1x USB-A 3.2 Gen1, |
| RMS capacity (W) | 20 W |
| Vesa standard | 400 x 200 |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio System / Sound Effects | Dolby Atmos |
| Read audio format | AAC, FLAC, MP3, MPEG, OPUS, WAV, WMA |
| Speaker System | 4 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy class | E |
| Projector / Contrast Ratio | 2000:1 |
| Projection Screen / Image Diagonal Size | 139 |
| Frequency (Hz) | 165 Hz |
| Image Brightness (cd/m²) | 500 |
| Number of watts on/standby | 180 W |
| Dimensions H x W x D (cm) | 77.3 x 122.6 x 28.8 |
| Display / Diagonal Size (") | 55 |
| Weight (Kg) | 15 |