Lenovo Tab K11 Plus. Display diagonal: 29.1 cm (11.4"), Display resolution: 2000 x 1200 pixels. Internal storage capacity: 256 GB. Processor family: Snapdragon, Processor model: 685. Internal memory: 8 GB. Rear camera resolution (numeric): 13 MP, Rear camera type: Single camera, Front camera resolution (numeric): 8 MP, Front camera. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax). Card reader integrated. Weight: 520 g. Operating system installed: Android 14. Product colour: Grey
| Energy class | F |
| Processor / Model | Qualcomm6858 |
| Storage capacity | 256 GB |
| RAM / Installed Size | 8 GB |
| Front camera resolution | 8 MP |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Type of battery | Lithium- 8,600 mAh |
| Power adapter included | Yes |
| Mobile network generation | Not supported |
| Colour | Grey |
| Installed management system | Android 14 |
| Available USB/T-Bolt ports | 1x USB-C, |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Networking / Wireless Protocol | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Projector / Native Resolution | 2000 x 1200 pixels |
| Memory card reader | Yes |
| Supported Flash Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Dimensions H x W x D (cm) | 16.9 |
| Weight (Kg) | 0.52 |