OPPO A5 Pro. Display diagonal: 16.9 cm (6.67"), Display resolution: 1604 x 720 pixels. Processor frequency: 2.1 GHz, Processor family: Qualcomm Snapdragon, Processor model: 6s Gen 1. RAM capacity: 8 GB, RAM type: LPDDR4X, Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Dual camera. SIM card capability: Dual SIM. Operating system installed: Android 15. Battery capacity: 5800 mAh. Product colour: Brown. Weight: 194 g
| Energy class | B |
| Type of connections | USB-C |
| Installed management system | ColorOS 15.0 basé sur Android 15 |
| RAM / Installed Size | 8 GB |
| Type of battery | Lithium- 5,800 mAh |
| Conversation time | 2,064 min |
| Colour | Mocha |
| DAS (W/kg) | 2,314 W/Kg |
| Storage capacity | 256 GB |
| Weight (g) | 194 |
| Dimensions H x W x D (cm) | 0.8 x 7.6 x 16.5 |
| Mobile network generation | 4G |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Front camera resolution | 8 MP |
| Networking / Wireless Protocol | 3G, 4G |
| Supported Flash Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Display / Diagonal Size (") | 6.67 |
| Cables included | USB Type-C |