Samsung Galaxy Tab S10 FE. Display diagonal: 27.7 cm (10.9"), Display resolution: 2304 x 1440 pixels. Internal storage capacity: 256 GB. Processor frequency: 1.9 GHz, Processor family: Samsung Exynos. Internal memory: 12 GB. Rear camera resolution (numeric): 13 MP, Rear camera type: Single camera, Front camera resolution (numeric): 12 MP. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax). Assisted GPS (A-GPS). Card reader integrated. Weight: 497 g. Operating system installed: Android 15. Product colour: Grey
| Energy class | F |
| Processor / Model | Samsung8 |
| Storage capacity | 256 GB |
| RAM / Installed Size | 12 GB |
| Front camera resolution | 12 MP |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Type of battery | 8,000 mAh |
| Power adapter included | No |
| Mobile network generation | Not supported |
| Colour | Grey |
| Installed management system | Android 15 |
| Available USB/T-Bolt ports | 1x USB-C, |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi connection | Yes |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11a, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Memory card reader | Yes |
| Supported Flash Memory Cards | MicroSD (TransFlash) |
| Dimensions H x W x D (cm) | 0.6 |
| Weight (Kg) | 0.5 |