Samsung Galaxy A56 5G Enterprise Edition . Display diagonal: 17 cm (6.7"), Display resolution: 2340 x 1080 pixels. Processor frequency: 1.9 GHz, Processor family: Samsung Exynos, Processor model: 1580. RAM capacity: 8 GB, Internal storage capacity: 256 GB. Rear camera resolution (numeric): 50 MP, Rear camera type: Triple camera. SIM card capability: Dual SIM. Battery capacity: 5000 mAh. Product colour: Graphite. Weight: 198 g
| Energy class | B |
| Type of connections | USB-C |
| RAM / Installed Size | 8 GB |
| Type of battery | 5,000 mAh |
| Colour | Graphite |
| Storage capacity | 256 GB |
| Weight (g) | 198 |
| Mobile network generation | 5G |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Front camera resolution | 12 MP |
| Networking / Wireless Protocol | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Supported Flash Memory Cards | Not supported |
| Display / Diagonal Size (") | 6.69 |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |