DELL UltraSharp U2725QE. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD, Display technology: LCD, Response time: 8 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black, Silver
| Display / Type | LCD |
| Frequency (Hz) | 120 Hz |
| Available USB/T-Bolt ports | 5x USB-A, , 1x USB-C, , 2x Thunderbolt 4 |
| Available video connections | 1x DisplayPort, , 1x HDMI |
| Headphone socket | No |
| Built-in Webcam | No |
| Height-adjustable | Yes |
| Tiltable | No |
| Inclination settings | -5 - 21 ° |
| Rotating | No |
| Rotation left/right (°) | -90 - 90 ° |
| HD quality | 4K Ultra HD |
| Display / Color Depth | 1.07 billion colours |
| Dimensions H x W x D (cm) | 53.57 x 61.24 x 18.9 |
| Vesa standard | 100 x 100 |
| Display / Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Display / Vertical Viewing Angle | 178 ° |
| Projector / Contrast Ratio | 3000:1 |
| Number of watts on/standby | 25.4 W |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Display / Response Time | 8 ms |
| Cables included | AC, DisplayPort, Thunderbolt, USB Type-A to USB Type-C |
| Manufacturer reference | DELL-U2725QE |