Philips 1000 series 27E1N1100A/00. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Black
| Display / Type | LCD |
| Frequency (Hz) | 100 Hz |
| Available video connections | 1x VGA, , 1x HDMI |
| Built-in Webcam | No |
| Inclination settings | -5 - 20 ° |
| HD quality | Full HD |
| Display / Color Depth | 16.7 million colours |
| RMS capacity (W) | 4 W |
| Vesa standard | 100 x 100 |
| Display / Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Display / Vertical Viewing Angle | 178 ° |
| Projector / Contrast Ratio | 1300:1 |
| Number of watts on/standby | 18,8 W |
| Projector / Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Display / Response Time | 4 ms |
| Cables included | AC, HDMI |
| Manufacturer reference | 27E1N1100A/00 |