Philips LCD monitor with SmoothTouch 242B9T/00. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Display surface: Gloss, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
| Display / Type | LCD |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Available video connections | 1x VGA, , 1x DVI, , 1x DisplayPort, , 1x HDMI |
| Built-in Webcam | No |
| Height-adjustable | Yes |
| Tiltable | Yes |
| Inclination settings | -5 - 90 ° |
| Rotating | No |
| HD quality | Full HD |
| Display / Color Depth | 16.78 million colours |
| Dimensions H x W x D (cm) | 41.3 x 55.4 x 22.7 |
| Display / Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Display / Vertical Viewing Angle | 178 |
| Projector / Contrast Ratio | 1000:1 |
| Image Brightness (cd/m²) | 250 cd/m² |
| Number of watts on/standby | 16 W |
| Projector / Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Display / Diagonal Size (") | 24 |
| Display / Response Time | 5 ms |
| Cables included | VGA, HDMI, DisplayPort, USB Type-A to USB Type-B, Audio (3.5mm), AC |
| Manufacturer reference | 242B9T/00 |