Samsung HAU8000. Display diagonal: 139.7 cm (55"), HD type: 4K Ultra HD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels. Product colour: Black, Panel mounting interface: 200 x 200 mm, Bezel type: 3 Bezel-less. High Dynamic Range (HDR) technology: High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Backlight dimming technology: UHD Dimming. Content management solution: Samsung LYNK Cloud, Samsung LYNK DRM. Consumer Electronics Control (CEC): Anynet+
| WiFi connection | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| HD quality | 4K Ultra HD |
| Networking / WAN Ports Qty | 1 |
| Available video connections | 3x HDMI |
| Available USB/T-Bolt ports | 2x USB-A, |
| RMS capacity (W) | 20 W |
| Vesa standard | 200 x 200 |
| Projector / Native Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Audio System / Sound Effects | Dolby Digital Plus |
| Speaker System | 2 |
| Television / Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Number of watts on/standby | 80 W |
| Dimensions H x W x D (cm) | 74.88 x 123.21 x 22.63 |
| Display / Diagonal Size (") | 55 |
| Weight (Kg) | 15.8 |
| Manufacturer reference | HG55AU800EEXEN |