Epson LX-350. Maximum print speed: 357 cps, Maximum resolution: 240 x 144 DPI, Maximum print speed (draft): 312 cps. Maximum print size: A4 (210 x 297 mm), Paper feed: Manual, Paper tray media types: Envelopes, Labels, Plain paper, Roll. Buffer size: 128 KB, Sound pressure level (printing): 53 dB, Page description languages: Epson ESC/P2. Standard interfaces: Parallel, USB 2.0. Print head: 9-pin, Print direction: Bidirectional, Print head life: 400 million characters
| Windows compatibility | Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Printer Languages | Epson ESC/P2 |
| Paper size | A4 |
| RAM / Installed Size | 128 GB |
| Number of watts on/standby | 27 W |
| Sound level (dB) | 53 dB |
| Printer Resolution (dpi) | 240 x 144 DPI |
| Printer technology | Matrix printer |
| Print color | Monochrome |
| Dimensions H x W x D (cm) | 15.4 x 34.8 x 27.5 |
| Manufacturer reference | C11CC24031 |